• Jūsų prekšelis tuščias!

10 litų, Antanas Smetona, 1938, Auksas, Lietuva

2016/09/26 0 Komentarai Tarpukario Lietuvos monetų katalogas (1918 - 1940 m.),

10 litų auksas, Antanas Smetona, 1938, LietuvaŠios 10-ties litų auksinės monetos buvo nukaldinta nukaldinta tik vos 2 vienetai, monetą nukaldinta, kaip bandinys „Spindulio“ monetų kalyklos darbuotojų iniciatyva ir padovanota Prezidentui Antanui Smetonai jo vardadienio proga, o antroji moneta liko pas Kauno „Spindulio" monetų kalyklos direktorių. Auksinė moneta nukaldinta tuo pačiu štampu, kaip ir sidabrinė 10 litų proginė moneta skirta Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečio jubiliejaus proga. Šis auksinis 10 litų egzempliorius Prezidentui buvo padovanotas kartu su tokia pačia sidabrine moneta (Padovanotos sidabrinės monetos briauna lygi), o dovanojamoje plaketėje buvo užrašyta: „Tautos Vadui Antanui Smetonai XX-tais nepriklausomybės metais Jo vardinių proga Jubiliejinės monetos auksinį unikatą turi garbę įteikti Spindulio A.B. Pinigų Kalykla. 1938. VI. 13“.

Ši moneta nukaldinta, kaip bandinys, nes pagal tuometinius LR įstatymus, buvo nustatyta, kad auksinės monetos turi būti 50 Lt. nominalo sverti 8,3592 g. iš kurio gryno aukso turėjo būti 7,5 g., o šios auksinės monetos nominalas buvo 10 Lt. ir grynojo aukso kiekis joje buvo mažesnis. Prezidentui Antanui Smetonai dovanota moneta šiuo metu yra saugoma JAV Amerikos lietuvių kultūros archyve, Putname, o antrosios monetos likimas nežinomas.


Nominalas: 10 litų.
Tiražas: 2 vnt.
Metalas: AUKSAS.
Praba: 
Svoris: 18,0 g.
Skersmuo: 32,2 mm.
Storis: 2.5 mm.
Nukaldinimo metai: 1938 m.
Kalykla: „Spindulys“ Kaunas, Lietuva.
Monetų dizainą kūrė: Juozas Zikaras.
Valstybė: Lietuvos respublika.
Valstybės vadovas: Antanas Smetona.

Aversas: Prezidento Antano Smetonos biustas, o aplink jį legenda: „VALSTYBĖS PREZIDENTAS A.SMETONA * 10 LITŲ 10 *“
Reversas: Gediminaičių stulpai, žemiau jų iškaltas užrašas „LIETUVA“ po juo jubiliejiniai metai 1918 – 1938, aplink legenda: „DVIDEŠIMT METŲ NEPRIKLAUSOMYBĖS *XX*“ 
Briauna: Išgraviruotas užrašas „TAUTOS * JĖGA * VIENYBĖJE *“

0 Komentarai

Paskelbti komentarą

Susijusios prekės