• Jūsų prekšelis tuščias!

Vytautas Kasiulis

2015/09/02 0 Komentarai Nepaprasto meno kūrėjai,

Vytautas Kasiulis (1918 – 1995 m.) – menininkas, kuris per savo kūrybos laikotarpį tapo vienu iš labai nedaugelio lietuvių menininkų pripažintų pasaulinėje meno arenoje. Vytauto Kasiulio meno kūriniai saugomi Paryžiaus ir Niujorko moderniojo meno muziejuose, o taip pat kitose Prancūzijos, JAV, Argentinos, Didžiosios Britanijos, Kanados, Švedijos, Šveicarijos, Danijos, Vokietijos, tolimosios Australijos ir daugelio kitų šalių garsiausiuose meno muziejuose.

Dailininkas išmanė aliejaus, pastelės, guašo, temperos technikas, kurių dėka savo kūryboje sugebėjo suderinti tapybą, grafiką bei scenografinę kūrybą. V. Kasiulis nuo 1937 iki 1941 m. mokėsi Kauno meno mokykloje, o jo baigiamasis - diplominis darbas buvo pripažintas pačiu geriausiu meno kūriniu, per visą meno mokyklos gyvavimo laikotarpį (Šiuo metu šis darbas puošia Kauno muzikos teatrą).

Vytautas Kasiulis yra dailininkas, kurio kūryba ir technika nuolatos tobulėjo, jo kūrybinį kelią galima sekti jo kurtuose darbuose – ankstyvieji menininko kūriniai, dažniausiai buitinio žanro paveikslai, realistiniai, psichologiški, tamsoko kolorito, galima ižvelgti humoro elementų. Vėlesniems kūriniams jau būdingas polinkis į modernizmą, aiškiai jaučiamas lyrizmas, dekoratyvumas, šviesių ir sodrių spalvų koloritas bei ryškūs improvizacijos elementai. Kompozicijose menininkas dažnai vaizdavo žaismingus, supintus su stilizuotomis linijomis, abstrahuotas žmonių figūras, muzikantus, cirko artistus, šventuosius (Šv. Kazimierą, Šv. Petrą).

Vytauto Kasiulio darbų individualios parodos buvo surengtos Kaune (1943), Freiburge (1947), Paryžiuje (1950–1955), Berlyne, Londone, Kopenhagoje, Stokholme, Čikagoje, Niujorke ir kitose garsiausiuose pasaulio miestuose. 1944 m. artėjant antrajai, sovietinei, Lietuvos reokupacijai, kaip ir daugelis kitų meninnkų, V. Kasiulis pasitraukė į Vokietiją. 1946 - 1948 m. gyveno Freiburge, čionai dėstė garsiojoje, V. K. Jonyno vadovaujamoje, Freiburgo Dailės ir amatų mokykloje (École des Arts et Métiers), 1947 – 1949 m. vadovavo piešimo klasei. Nuo 1949 m. persikėlė į Paryžių.

Pirmają asmeninę parodą Vytautas Kasiulis surengė 1943 m. Vytauto Didžiojo kultūros muziejuje. Šioje parodoje dailininkas eksponavo apie šimtą savo kūrybos darbų. Vėliau, jau gyvendamas išeivijoje menininkas surengė savo kūrybos parodą Freiburge 1947 m., 1949 m. Paryžiuje, o po metų 1950 m. vienas garsiausių to meto Paryžiaus galerininkų Christianas-Gilbertas Stiebelis pasiūlė V. Kasiuliui surengti dar vieną didelę asmeninę parodą, po kurios galima sakyti ir prasidėjo V. Kasiulio kilimas pasaulinio pripažinimo link. 1950 m. parodos sėkmę ir autoriaus pripažinimą vainikuoja tai, kad visi parodoje išstatyti paveikslai buvo nupirkti. Ši sėkmė nulėmė ir tai, kad Stiebelis ir V. Kasiulis pasirašė bendradarbiavimo sutartį ir nuo tada Paryžiuje kasmet buvo rengiamos dailininko kūrybos parodos.

Vytautas Kasiulis, kaip menininkas buvo itin produktyvus. Yra priskaičiuojama apie 1500 aliejinių tapybos darbų, 950 pastele pieštų kūrinių, 200 darbų tapytų guašu ir apie 50 litografijų. Tai, kad autorius naudojo įvairias technikas, parodo, kad jam nebuvo svetimas naujumo siekis, noras eksperimentuoti ir meninėmis priemonėmis vis kitaip askleisti savo kūrybinę pasaulėžiūrą bei potencialą. Vytauto Kasiulio darbų individualios parodos be Kauno, Freiburgo ir Paryžiaus dar buvo surengtos, Berlyne, Londone, Kopenhagoje, Stokholme, Čikagoje, Niujorke ir kitose garsiausiuose pasaulio miestuose.

0 Komentarai

Paskelbti komentarą